LIKE ΣΤΟ FACEBOOK ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΊΣΕΤΕ!

Προσκύνησε η πρώτη!

Νίκη στην πρεμιέρα για τους πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας στην πρεμιέρα του στην Ευρωλίγκα επί της Κάχα Λαμποράλ με 85-81. Για τον Ολυμπιακό κορυφαίος ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 17 πόντους ενώ ακολούθησε ο Βασίλης Σπανούλης με 16 πόντους.

Οι Βάσκοι αναθάρρησαν με το ξεκίνημά τους, ελέω τριπόντου και λάθους του Ολυμπιακού αλλά μάλλον θα το μετάνιωσαν. Πολύ απλά γιατί Μάντζαρης και Σπανούλης ξεσήκωσαν εαυτούς και ΣΕ με δύο άλει ουπ στον Ντόρσεϊ για το γρήγορο 8-3. Η Κάχα Λαμποράλ πλησίασε βέβαια, μιλάμε για ποιοτική ομάδα ωστόσο το καλό πάσινγκ γκέιμ έβγαλε σε θέση… βολής τον αρχηγό και τον Παπανικολάου στα 6.75μ. για το 14-9. Οι Βάσκοι παρά τις καλές άμυνες του Ολυμπιακού είχαν τις λύσεις, πάτησαν ρακέτα, ωστόσο με ψυχραιμία και πλουραλισμό ο Ολυμπιακός κράταγε το προβάδισμα για το 18-15, 2΄πριν τη λήξη. Οι επαφές οδήγησαν αρκετά την Κάχα Λαμποράλ στις βολές, πέτυχε και ορισμένα δύσκολα καλάθια, με αποτέλεσμα να πάρει ακόμα και προβάδισμα μέσα σε ένα λεπτό με 18-19. Είχαν σφίξει την άμυνά τους οι Βάσκοι, πήγαν στο ντράιβ  στην επίθεση και συνέπεια όλων αυτών ήτα να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο με 18-23. 10-0 σερί στα τελευταία δύο λεπτά (από 18-13).